Most érdemes igazán elektromos autóflottára váltani – itt az állami támogatás

2024. január 25. - A magyarországi elektromobilitás fellendítése érdekében a kormány 60 milliárd forintos programot indít, amellyel a töltőhálózat fejlesztése mellett vissza nem térítendő támogatást biztosítanak vállalkozások számára elektromos járművek beszerzésére. A pályázatot teljes egészét az EU finanszírozza, és február 5-től lehet pályázni. Nagyjából 20-30% kedvezményt érhet el az, aki amúgy is gondolkodott ilyen jármű beszerzésén, de magas vételára miatt eddig halogatta a vásárlást. A Jövő Mobilitása Szövetség szakértői most elmondják, miért érdemes elektromos járművekre váltani, valamint összegyűjtötték a pályázat legfontosabb részleteit.

Miért, kiknek érdemes váltani?

Az Európai Unió tavaly döntött arról, hogy 2035-től betiltja az új benzin- és dízelüzemű autók értékesítését az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése és az éghajlatváltozás elleni küzdelem érdekében - kivételt csak az olyan belső égésű motoros járművek képeznek majd, amelyek technológiája kizárja a fosszilis üzemanyagos használatát.

Ez a mérföldkőnek számító döntés olyan változást jelent a közlekedési ágazatban, amely messzemenő hatással lesz a gyártókra, a fogyasztókra és a környezetre egyaránt. A vállalati járműflották esetében ráadásul különösen fontos, hogy időben megkezdődjön az átállás stratégiai megtervezése és kivitelezése.

     A Jövő Mobilitása Szövetség szakértői szerint elektromos járművekre váltásnak - vagy más szóval elektrifikációnak - számos előnye van:

•             az elektromos autóknak a hagyományos járművekhez képest alacsonyabbak az üzemanyag- és karbantartási költségeik, így az ezeken történő megtakarítás néhány év alatt ellensúlyozhatja a kezdeti beruházást;

•             számos állami támogatásra és különböző (adó)kedvezményekre is jogosultak, amelyek tovább csökkenthetik a költségeket;

•             az időben megkezdett elektrifikálás versenyelőnyt is jelenthet a versenytársakkal szemben, akik lassabban alkalmazkodnak a megújult piaci viszonyokhoz;

•             a vállalatok jelentősen csökkenthetik ökológiai lábnyomukat, és támogathatják az éghajlatváltozás mérséklésére irányuló erőfeszítéseket;

•             a járműflotta elektrifikálása bizonyítja az előremutató gondolkodást, a környezettudatosságot és a társadalmi változásokhoz való alkalmazkodásra való készséget, ezzel javítva egy vállalat márkaimázsán és megítélésén.

Az átállás tehát számos pozitívumot rejt magában, ugyanakkor sok esetben a magasabb kezdőárak és a nagyobb volumenű befektetés gondolata elriasztja a vásárlókat - főleg, ha nem is egy járműről van szó, hanem a vállalati flotta egy nagyobb részéről vagy teljes egészéről. Erre kínál megoldást a kormány által decemberben kiadott, RRF-10.10.1-23 számú pályázatának tervezete, melynek kiemelt célja a tiszta üzemű közlekedés elősegítése Magyarországon.

Kik pályázhatnak?

A pályázók köre az előzetes várakozásokhoz képest módosult. Továbbra is magyar székhellyel, vagy EGT-országban székhellyel, de Magyarországon legalább fiókteleppel és magyar adószámmal rendelkező vállalkozások igényelhetnek csak támogatást, azonban ezek nem lehetnek 2021 utániak. Csak olyanok pályázhatnak, akiknek nem szerepel a gépjárműkölcsönzés vagy gépjármű-kereskedelem a tevékenységeik között.

Fontos kitétel, hogy a vásárolni kívánt jármű ára nem lehet több, mint a vállalkozás utolsó lezárt üzleti évének nettó árbevétele, míg egyéni vállalkozónál éves bevétele.

A cég mérete is számít: 9 foglalkoztatottig csupán egy járműre, 10 és 49 alkalmazott között maximum 5, 50-249 főnél 10, míg e fölött összesen 16 járműre pályázhatnak a vállalkozások. Az egyes járművekre igényelhető maximális összeget a bruttó akkukapacitás mérete, valamint a vételár határozza meg.

Mitől függ a támogatás mértéke?

A támogatás vissza nem térítendő, de a beszerzés után, utólag folyósítják, csak új autók és munkagépek vásárlását támogatja. A járművenkénti támogatás összege az a jármű akkumulátorkapacitásától függ:

•             a 41 kWh-nál alacsonyabb, 11,5 millió forintnál olcsóbb járművek esetében 2,8 millió,

•             a 41-59 kWh közötti, maximum 14 millió forintba kerülő modelleknél 3,6 millió,

•             míg az 59 kWh feletti, legfeljebb 20 millió forintos autóknál 4 millió forint lehet a maximális támogatási összeg.

Meddig lehet pályázni?

A támogatás 2024. február 5. 10:00-tól egészen 2025. március 31-én 10 óráig igényelhető. Habár a rendelkezésre álló idő igen hosszú, fontos megjegyezni, hogy a legutóbbi alkalommal, 2021-ben mindössze 27 óra alatt merült ki a keret - bár az egy jelentősen alacsonyabb összeg volt. A projekt fizikai befejezésének, tehát az autók beszerzésének legkésőbb 2026. április 30-ig meg kell történnie.

Fontos részlet, hogy a pályázónak meg kell előlegezni a támogatási összeget, a kiadások pedig 2023. november 1-től 2026. április 30-ig számolhatóak el.

A támogatás átvételét követő 3 éven belül, de legkésőbb 2027. december 31-ig nem adható el vagy bérbe, illetve nem vonható ki forgalomból a jármű, továbbá kötelező legalább a fenntartási időszak végéig teljes körű CASCO biztosításnak élnie rajta.

Hogyan válasszuk ki a megfelelő autót?

Az elektrifikáció során az egyik legnagyobb bizonytalanságot a megfelelő jármű kiválasztása jelenti. A legfontosabb tényező az, hogy az évek alatt megszokott és bevált hagyományos modellek helyére olyan elektromos változatot találjunk, ami képes az addig megszokott kényelmet és teljesítményt nyújtani. De mire érdemes pontosan figyelni? A Jövő Mobilitása Szövetség a következő szempontokra hívja fel a figyelmet:

•             Vállalkozás típusa: a vállalkozás milyen területen működik, hány sofőr, milyen feladatok elvégzésére, mennyit fogja használni az adott járművet.

•             Jármű hatótávja: Az elektromos autók hatótávolságát a vállalkozás igényeihez kell igazítani, figyelembe véve a napi útvonalak számát és hosszát. A támogatás mértéke függ az akkumulátor kapacitástól, így erről előre dönteni kell.

•             Töltési idő: Fontos a potenciális jármű töltési idejét összeegyeztetni a vállalati működéssel, hogy ne okozzon üzleti fennakadást.

•             Üzemeltetési, javítási költségek: a karbantartás, biztosítást és adók költségeinek áttekintése után kaphatunk képet a jármű teljes élettartam-költségéről.

•             Teherbírás: a preferált modell megfelel-e a vállalkozás teherbírási követelményeinek.

•             Vontatási kapacitás: ha a vállalkozásnak szüksége van rá, ellenőrizni kell a jármű vontatási képességét.

•             Biztonsági jellemzők: A biztonsági funkciók, mint például a vakfolt-figyelés és az automatikus vészfékezés, kulcsfontosságúak lehetnek - főleg akkor, ha ezek már a korábban használt, hagyományos járművek esetében is a sofőrök rendelkezésére álltak és megszokottá váltak.

•             Márka: A márka hírneve és megbízhatósága is fontos szempont lehet. Ha van preferált márkánk, azonnal leszűkül a rendelkezésre álló modellek listája.

Egyes flottamenedzsmenttel foglalkozó cégek, pl. a Volteum szakértői tudnak segíteni a megfelelő modell kiválasztásában figyelembe véve a fenti szempontokat.

A pályázatot a www.palyazat.gov.hu oldalon szükséges beadni, elektronikus aláírással hitelesített formában.


A legfrissebb iparági hírekért, történésekért kövessen minket a Facebookon is!